Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

17 72W dniu 1 marca 2018r. delegacja uczniów naszej szkoły z pocztem sztandarowym wzięła udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku.

Uroczystości rozpoczęły się na Rynku Kościuszki przy tablicy upamiętniającej żołnierzy Polski Podziemnej skazanych na śmierć. Na maszt, obok pomnika Józefa Piłsudskiego, wciągnięto flagę państwową i odśpiewano hymn. Odczytano apel poległych, a żołnierze oddali salwę honorową. Następnie uczestnicy złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą.
Po południu w siedzibie oddziału IPN odbyło się sympozjum naukowe zatytułowane: „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, podczas którego pracownicy Instytutu zaprezentowali swoje ustalenia badawcze dotyczące tematyki „Żołnierzy Wyklętych”.

O godz. 16.00 rozpoczął się koncert zatytułowany „Relacja z Zaświatów”, przygotowany przez artystów z Fundacji „Lampa”, natomiast o godz. 18.00 w białostockim Parku Planty odsłonięto pomnik Danuty Siedzikówny „Inki”.

logo w2