100 lat Niepodległości Polski

18 359 listopada 2018 roku zapisze się na kartach historii naszej szkoły złotymi literami. Tego dnia uczciliśmy 100 lat Niepodległości Polski.

Szkoła odświętnie udekorowana, w gablotach – okolicznościowa wystawa, na ekranie telewizora na szkolnym korytarzu – prezentacje o patriotycznej wymowie i pieśni: Szara Piechota, Pierwsza Brygada i inne. W atmosferę obchodów Niepodległości Polski wprowadziła nas przygotowana specjalnie na tę okoliczność patriotyczna scenografia na auli szkolnej. Całości dopełnił galowy strój uczniów i nauczycieli. W tym świątecznym nastroju rozpoczęliśmy uroczystą akademię z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dokładnie o godzinie 11.11, dla uczczenia 100-lecia Niepodległości Polski zaśpiewaliśmy cztery zwrotki Hymnu Narodowego. Świętując Niepodległą, podobnie jak setki tysięcy innych polskich szkół, włączyliśmy się w akcję „Rekord dla Niepodległej” przeprowadzonej z inicjatywy Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. W wyjątkowy nastrój tej historycznej chwili wpisało się okolicznościowe wystąpienie pani dyrektor Haliny Leszczyńskiej, która w celu podkreślenia trudnych i zawiłych, jakże często przepełnionych cierpieniem i ofiarą losów stulecia naszej ojczyzny, zaprezentowała fragmenty wspomnień obrazujące dzieje polskich rodzin wplecione w skomplikowane tryby historii. Wspomnienia stanowią osobistą pamiątkę z rodzinnych zbiorów. Pani dyrektor odniosła się, w swoim przemówieniu, do znaczenia wolności w życiu człowieka. Zaakcentowała wagę chwili, którą dane nam było wspólnie przeżyć – wielki Jubileusz Stulecia Niepodległości.
Jedną drogą dziś wszyscy idziemy. Niech droga naszego życia będzie kontynuacją historycznych dróg i niech zawsze wiedzie ku doskonalszej wolności. Niech nadrzędnym celem dla każdej i każdego z nas będzie Ojczyzna i Wolność i tak jak naszym ojcom, dziadom i pradziadom towarzyszy hasło Bóg – Honor – Ojczyzna.
„Człowiek bowiem każdy idzie przed siebie. Podąża ku przyszłości. I narody idą przed siebie. I ludzkość cała. Iść przed siebie – to znaczy nie tylko ulegać wpływom czasu, pozostawiając stale za sobą przeszłość: dzień wczorajszy, rok, lata, stulecia ...Iść przed siebie to znaczy mieć świadomość celu”
(Jan Paweł II). W duchu tych słów młodzież naszej szkoły przedstawiła montaż słowno – muzyczny, który uświetnił to szczególne wydarzenie, jakim były obchody 100 lat Niepodległości Polski w ZSCKR im. Krzysztofa Kluka w Rudce.
Iluminacja pałacu – siedziby szkoły – w barwach biało – czerwonych uświetniła szkolne obchody Stulecia Niepodległości Polski.

logo w2