MENU UCZNIA

BAZA SZKOŁY

 edukacjam3m

listyizyczm

to warto wiedziecm

OGŁOSZENIA

ARCHIWUM

„Gospodarka pasieczna” Konferencja pszczelarska w ZSCKR w Rudce

18 81Przedwiośnie to okres wielu intensywnych przemian zachodzących w przyrodzie. Rodziny pszczele, tworzące superorganizmy, już zaczęły swój rozwój po zimowej przerwie.

Pszczelarz nieśmiało rozpoczął swoje prace pasieczne czyszcząc dennice, ocieplając i przestawiając ule, analizuje wykonane w trakcie poprzedniego sezonu notatki oraz przebieg pierwszego oblotu pszczół. W pomieszczeniach pszczelarskich czeka na pełnie sezonu przygotowany zestaw ramek i zapasowych uli. Jeszcze temperatura powietrza nie pozwala dokładnie zajrzeć do ula, więc pszczelarz na przedwiośniu znajdzie chwilę na pogłębianie wiedzy. Spełniając pszczelarskie oczekiwania w niedzielę 24. marca 2019 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudce została zorganizowana konferencja „Gospodarka pasieczna” połączona z kiermaszem sprzętu pszczelarskiego. Pszczelarze, a także osoby zainteresowane pszczelarstwem, licznie uczestniczyli w wykładach z zakresu wychowu matek pszczelich, zatruć pszczół wywołanych przez środki ochrony roślin, sezonowych prac pasiecznych i historii pszczelarstwa. Wieloletnia hodowczyni – Maria Gembala przybliżyła tajemnice związane z chowem matek pszczelich, także na potrzeby własnych pasiek. Kartę pszczelarskiej historii odkrył przed słuchaczami Piotr Kiersnowski, przedstawiając szczegółowo sylwetkę i zakres prowadzonych badań księdza Krzysztofa Kluka - pszczelarza z Ciechanowca. Wystąpienie było dla nas bardzo ważne, gdyż ks. Krzysztof Kluk jest patronem naszej szkoły. Jerzy Tomkielski omówił najistotniejsze zagadnienia dotyczące prac pasiecznych w najbardziej newralgicznych momentach, czyli prace wiosenne i prace jesienne. Intensyfikacja produkcji rolniczej sprawia, że co roku pszczoły są narażone na zatrucia środkami ochrony roślin, z tego powodu pszczelarz powinien wiedzieć jak pestycydy oddziałują na pszczoły, jak reagować w przypadku zatrucia pszczół i do kogo się zgłosić
o pomoc. Przyczyny zatruć i instrukcje postępowania w takiej sytuacji omówiła Oliwia Pawłowska. Duże zainteresowanie tematyką potwierdzała duża frekwencja na konferencji oraz dyskusje prowadzone w kuluarach, a także podczas forum.

Oliwia Pawłowska

galeriafoto

 produktpolskiplus230

 

 

18 38

199

 

prawa0

prawa1

prawa1

prawa3

kk230

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
im. Krzysztofa Kluka w Rudce

Adres:
ul. Ossolińskich 1, 
17-123 Rudka, woj. podlaskie

e-mail: zsckr.rudka@o2.pl
telefon: (085) 739 40 15