Życie nie jest warte ryzyka

19 054Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w dniu 8 listopada 2019r. uczestniczyli w kolejnej edycji Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS organizowanej przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bielsku Podlaskim.

W trakcie eliminacji klasowych, a następnie szkolnych zostali wyłonieni przedstawiciele do rozgrywek powiatowych, gdzie reprezentant naszej szkoły zdobył wyróżnienie.

Podstawowe dane epidemiologiczne dotyczące występowania HIV i AIDS informują o ciągłym wzroście liczby osób chorych na świecie, także w Polsce. Od początku epidemii (połowa lat 80-tych) do 30 kwietnia 2019r. w Polsce odnotowano 24 303 zakażonych, w tym 3 692 chorych na AIDS. Na dzień 14.10.2019 r. leczeniem antyretrowirusowym objętych było około 12 252 pacjentów, w tym 98 dzieci. Od wystąpienia pierwszych przypadków zakażenia HIV ciągle wywołuje przerażenie. Wśród wszystkich obaw związanych z chorobą, najwięcej niepokoju powinna wzbudzać nieznajomość profilaktyki, czyli podstawowe ABC zapobiegania zakażeniom (A – Abstynencja seksualna, B – Bądź wierny, C – zabezpiecz się prezerwatywą). Edukacja młodzieży na temat profilaktyki, etiologii chorób i postępowania w różnych sytuacjach jest fundamentem odpowiedzialnego i bezpiecznego życia.

Oliwia Pawłowska

produktpolskiplus230