MENU UCZNIA

BAZA SZKOŁY

 edukacjam3m

listyizyczm

to warto wiedziecm

OGŁOSZENIA

ARCHIWUM

Tydzień Chleba na Zakwasie w Szkole 2011

008Już trzeci raz obchodziliśmy "Tydzień Chleba na Zakwasie w Szkole". W ramach jego obchodów przygotowaliśmy szereg działań promujących zdrowotne właściwości chleba, szczególnie razowego i wypiekanego na zkwasie.

Tydzień rozpoczęlismy wycieczką klasy II TŻ do Muzeum Chleba w Ciechanowcu oraz młyna w Rudce. Uczniowie poznali historię produkcji mąki i chleba od prymitywnych żaren do nowoczesnego młyna.

We wtorek 11.10. klasa I TŻ/TA pod kierunkiem pana Jarosława Bobla przedstawiłą montaż słowno - muzyczny o wartościach związanych z chlebem oraz jego symboliką. Po częsci artystycznej nastąpiło symboliczne dzielenie się chlebem uczniów i nauczycieli.

Kolejny dzień powitał wszystkich wystawą typów mąki, zakwasów chlebowych oraz rodzajów kasz przygotowaną na korytarzu szkolnym. Jednocześnie w pracowniach żywienia odbywał się pokaz produkcji chleba i jego wypieku.

13.10.odbyła się degustacja chleba pieczonego podczas pokazu. Spotkała się ona z bardzo dużym zainteresowaniem uczniów i pracowników szkoły. Rozstrzygnięto również konkursy - wiedzowy i plastyczny - o chlebie. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i symboliczne nagrody.

Zwieńczeniem "Tygodnia Chleba na Zakwasie w Szkole" był piknik pod hasłem "Chleb powinien być lekiem" zorganizowany przy współpracy z ks. proboszczem Ryszardem Zalewskim na terenie przykościelnym. Cieszył się on bardzo dużym zainteresowaniem miejscowej ludności. Oprócz chleba i dodatków takich jak smalec, dżemy, masło przygotowanych przez uczniów na szkolnym stoisku znalazły się chleby, ogórki kwaszone oraz miody podarowane przez osoby zaprzyjaźnione ze szkołą.

Wszystkie działania zrealizowane podczas "Tygodnia Chleba na Zakwasie w Szkole 2011" miały na celu przywrócenie dawnych tradycji związanych z wypiekiem chleba oraz ukazanie znaczenia spożywania chleba - szczególnie na zakwasie - w profilaktyce chorób cywilizacyjnych.

Akcję zaplanowały i koordynowały Mirosława Barwińska i Joanna Nietupska.

Joanna Nietupska

galeriafoto

 produktpolskiplus230

 

 

18 38

199

 

prawa0

prawa1

prawa1

prawa3

kk230

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
im. Krzysztofa Kluka w Rudce

Adres:
ul. Ossolińskich 1, 
17-123 Rudka, woj. podlaskie

e-mail: zsckr.rudka@o2.pl
telefon: (085) 739 40 15