MENU UCZNIA

BAZA SZKOŁY

 edukacjam3m

listyizyczm

to warto wiedziecm

OGŁOSZENIA

ARCHIWUM

Wyjazd szkoleniowy

052W dniach 04.06-05.06.2012r. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie działając na zlecenie Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Podlaskiego zorganizował wyjazd szkoleniowy mający na celu prezentację dobrych przykładów działalności rolniczej. W wyjeździe tym uczestniczyli uczniowie z klas III TR i III TA oraz ich koledzy z Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach.

Pierwszym etapem szkolenia była wizyta w Knyszynie, gdzie zaprezentowano pracę gospodarstwa zajmującego się produkcją mleka. Na szczególną uwagę zasługuje obora o konstrukcji kurtynowych ścian bocznych. Taka konstrukcja jest niespotykana na naszych terenach, mimo że posiada wiele zalet. Koszt jej budowy jest o 2/3 niższy w porównaniu z oborą tradycyjną, nie ma problemów z zachowaniem odpowiednich norm dotyczących zawartości amoniaku oraz dwutlenku węgla w powietrzu. Obawy rolników budzą niskie temperatury panujące zimą w naszym klimacie. Należy przypomnieć, iż zwierzęta przeżuwające doskonale radzą sobie nawet z dość znacznym mrozem, a większy problem stanowią wysokie temperatury panujące latem. Taki sposób budowy, wywodzący się z USA, eliminuje problemy w tym zakresie.

Następnie gościliśmy w gospodarstwie Pana Krzysztofa Zembrowskiego w miejscowości Bodaki. Pan Krzysztof zajmuje się ekologiczną uprawą malin oraz orkiszu. Mieliśmy okazję sprawdzić, jak smakuje sok malinowy z takiej uprawy oraz wyroby ze zboża. Nakłady pracy, które są o wiele większe w porównaniu z gospodarstwem konwencjonalnym, rekompensują doskonały smak i właściwości zdrowotne produktów pochodzenia ekologicznego.

Kolejnym punktem wyjazdu było gospodarstwo agroturystyczne Pana Mirosława Angielczyka "Zielony Zakątek" w Korycinach. Uczniowie zwiedzili Podlaski Ogród Ziołowy oraz degustowali potrawy regionalne pochodzące z tego gospodarstwa. Dzień zakończono wieczornym ogniskiem.

Drugi dzień zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Z nowoczesności w przeszłość - ciekawe doświadczenie pozwalające dostrzec jak zmieniało się rolnictwo na przestrzeni lat. Ostatnim etapem wyjazdu była wizyta w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Wysłuchaliśmy wykładu mgr inż. Eugeniusza Mystkowskiego na temat odnawialnych źródeł energii oraz wykładu mgr inż. Andrzeja Markowskiego "Produkcja roślin zbożowych, jako surowca dla zielonej energii". Uczniowie zwiedzili również pola doświadczalne ośrodka. Sporym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia, na których mgr inż. Eugeniusz Stefaniak prezentował sposób produkcji oleju oraz biopaliwa z rzepaku.

Około godziny 17-stej mgr inż. Andrzej Markowski podsumował i zakończył seminarium i wszyscy bogatsi o nowe doświadczenia i pomysły wróciliśmy do szkoły. Na fotorelację z wyjazdu zapraszamy do galerii.

Maciej Nietupski

galeriafoto

 produktpolskiplus230

 

 

18 38

199

 

prawa0

prawa1

prawa1

prawa3

kk230

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
im. Krzysztofa Kluka w Rudce

Adres:
ul. Ossolińskich 1, 
17-123 Rudka, woj. podlaskie

e-mail: zsckr.rudka@o2.pl
telefon: (085) 739 40 15