Dzień Kultury Europejskiej

0455 kwietnia 2013 r. odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Kultury Niemieckiej, który przygotowywała młodzież klasy III TA pod kierunkiem pani A. Dudzińskiej, K. Rogozińskiej oraz pana M. Nietupskiego. Wsparcia udzieliła także młodzież z klas I TRiA. I TŻ, II TŻ i III TŻ.

Ponieważ język niemiecki jest jednym z trzech języków nauczanych w naszej szkole, Dzień Kultury Niemieckiej stał się dobrą okazją do przybliżenia elementów kultury tego kraju. Na krótką chwilę dzięki Lorelei "ożyły" wybitne postacie z różnych epok, wielcy kompozytorzy J. S. Bach, Beethoven, poeci Schiller, Goethe. Pojawił się także A. Einstein oraz M. Luther, który przetłumaczył Biblię na język niemiecki. Nie brakowało postaci z bajek braci Grimm, Jasia i Małgosi. Poznaliśmy także charakterystyczne potrawy niemieckie, między innymi kartoffelsalat.

Szkolny zespół muzyczno wokalny zaśpiewał "Odę do radości" (słowa Schiller, a muzyka Beethoven), która jest hymnem Unii Europejskiej.

Słuchając muzyki J. S. Bacha młodzież miała także okazje "zwiedzić" najważniejsze zabytki stolicy Niemiec, Berlina.

Katarzyna Rogozińska

logo w2