MENU UCZNIA

BAZA SZKOŁY

 edukacjam3m

listyizyczm

to warto wiedziecm

OGŁOSZENIA

ARCHIWUM

Warsztaty kulinarne w "Tatarskiej Jurcie"

048Kruszyniany, znajdujące się na szlaku tatarskim, to miejsce szczególne na mapie województwa podlaskiego. Często zwane są także tyglem kulturowym a to za sprawą tego, że krzyżują się tu trzy wielkie religie: katolicka, muzułmańska i prawosławna. To miejsce szczególne na mapie województwa podlaskiego. Znajduje się tu gospodarstwo agroturystyczne "Tatarska Jurta" prowadzone przez rodzinę Dżennety i Mirosława Bogdanowiczów, którzy zgłodniałych zapraszają do spróbowania autentycznych dań tatarskich, od wieków przygotowywanych przez pokolenia tatarskich gospodyń. Pierekaczewniki, trybuszoki, kibiny, pieremiacze, cebulniki, samsa jak i wiele innych ciekawych i nietypowych potraw dzisiaj można spotkać jedynie w domach tatarskich. Gospodyni Dżenneta Bogdanowicz zdobyła tytuł Mistrzyni Świata w pieczeniu babki i kiszki ziemniaczanej oraz doprowadziła do wpisania tatarskiego pierekaczewnika jako pierwszego polskiego produktu na listę unijnych produktówcertyfikowanych Gwarantowaną Tradycyjną Specjalnością.

4 czerwca uczniowie klasy I TŻ mieli możliwość uczyć się od mistrzyni sporządzania pierekaczewnika oraz tatarskich bułek drożdżowych na warsztatach kuchni tatarskiej. Wykonanie tych potraw jest bardzo pracochłonne i czasochłonne dlatego w tatarskich domach są one sporządzane tylko na święta i wyjątkowe okazje. Wszyscy uczestnicy warsztatów wykorzystywali w pełni możliwość poznania tajników sporządzania ciasta oraz formowania placków o grubości 1 mm, jak też zwijania charakterystycznego "rogala". Każdy musiał też uformować bułkę z nadzieniem makowym lub cynamonowym, co również okazało się nie lada wyzwaniem. Kiedy wykonane potrawy w końcu trafiły do pieca, czas oczekiwania wypełniliśmy zwiedzaniem mongolskiej jurty, która pełni również funkcję noclegową dla turystów spragnionych natury oraz meczetu.

Meczet w Kruszynianach jest do dziś najstarszym meczetem na krajową listę zabytków klasy "0". Wnętrze podzielone jest na dwie części: dla kobiet i mężczyzn o osobnych wejściach. Pomieszczenie dla kobiet jest znacznie mniejsze i oddzielone od części męskiej oknem zasłoniętą białą, przejrzystą firanką "aby kobiety nie rozpraszały mężczyzn" - jak powiedział nam przewodnik. Wnętrze udekorowane jest dywanami, a ściany muhirami – kaligraficznym zapisem cytatów z Koranu.

Oczekiwanie na sporządzone potrawy zostało nagrodzone wyśmienitym ich smakiem, dotychczas nie znanym - szczególnie pierekaczewnika. Najedzeni do syta, z nowymi wiadomościami i umiejętnościami uczestnicy zakończyli warsztaty.

A o smakowitości potraw serwowanych w "Tatarskiej Jurcie" przekonało się oprócz naszych uczniów również wiele znanych osób, m.in. Książę Karol, Robert Makłowicz, Adam Małysz, Muniek Staszczyk, Kora i wielu innych.

Warsztaty były jednocześnie lekcją historii i kultury Tatarów polskich.

Joanna Nietupska

 


 

logo w2

199

 

prawa0

prawa1

prawa1

prawa3

kk230

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
im. Krzysztofa Kluka w Rudce

Adres:
ul. Ossolińskich 1, 
17-123 Rudka, woj. podlaskie

e-mail: zsckr.rudka@o2.pl
telefon: (085) 739 40 15