MENU UCZNIA

BAZA SZKOŁY

 edukacjam3m

help3m

listyizyczm

to warto wiedziecm

OGŁOSZENIA

ARCHIWUM

WYJAZD STUDYJNY DO ESTONII

129W ramach Sieci współpracy i samokształcenia szkół rolniczych, w dniach od 26 do 30 kwietnia 2015r., miał miejsce wyjazd studyjny do Estonii.

Wyjazd zorganizowało Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Szkół Rolniczych i Leśnych Europea – Polska.
Nasza podróż rozpoczęła się od spotkania w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sejnach. Pan Dyrektor oprowadził nas po obiektach szkoły – poznaliśmy zaplecze dydaktyczne i codzienne funkcjonowanie placówki. Atrakcją pobytu w szkole były występy mażoretek. Późne popołudnie, a w zasadzie już wieczór, spędziliśmy zwiedzając najbardziej urokliwe miejsca Sejn.
Pobyt w Estonii rozpoczęliśmy od wizyty w najstarszym mieście w krajach nadbałtyckich – Tartu. Współczesne Tartu to centrum nauki Estonii. Tutaj też swoją siedzibę ma Ministerstwo Edukacji Estonii, jedyne usytuowane poza stolicą kraju. Na spotkaniu z pracownikiem ministerstwa poznaliśmy system kształcenia i sieć szkół. Nas interesowało szczególnie kształcenie ponadgimnazjalne. Zgodnie z programem wyjazdu studyjnego odwiedziliśmy jedną ze szkół o profilu rolniczym. Część pracowni mieści się w dawnym, świetnie zachowanym zespole dworskim.
Szkoła w Olustvere kształci ponad 300 uczniów w systemie dziennym i ponad 400 w systemie „weekendowym". Posiada prawie 600. hektarowe gospodarstwo edukacyjne. Ciekawostką dla nas były pracownie ceramiki i szkła artystycznego. Nie obyło się bez testu sprawdzającego nasze predyspozycje do rzemiosła artystycznego – każdy z nas, z kawałka gliny miał ulepić kota wg niedoścignionego wzoru mistrza ceramiki.
Z Olustvere udaliśmy się do Tallina, gdzie następnego dnia mieliśmy spotkać się z przedstawicielem Ministerstwa Rolnictwa Estonii.
Pogodny wieczór w Tallinie dawał nadzieję, że obok obowiązków związanych z wyjazdem, starczy nam czasu, by przy pięknej pogodzie zwiedzić chociażby tallińską starówkę. Niestety, ranek przywitał nas deszczem, wiatrem i chłodem, co wcale nie znaczy, że dzień spędziliśmy w hotelu. Co najwyżej, zdjęcia
„są przemoczone", ale Tallin jest piękny nawet w deszczu.
Oprócz wszystkich atrakcji zaplanowanych przez organizatora wyjazdu studyjnego, dużą wartością było samo spotkanie z koordynatorami sieci współpracy szkół rolniczych. Swobodne rozmowy, nieograniczane presją dzwonków na lekcje, sprzyjały poznaniu siebie nawzajem i szkół, które reprezentowaliśmy. Wszystko wskazuje na to, że na jesieni spotkamy się w Rudce.

Iwona Falkowska

galeriafoto

ue2

kliknij6

corono960

4 43019 109

 PLAKAT A3 polskiebazarek 960

polskiebazarek.pl

produktpolskiplus230

 

 

18 38

199

 

prawa0

prawa1

prawa1

prawa3

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
im. Krzysztofa Kluka w Rudce

Adres:
ul. Ossolińskich 1, 
17-123 Rudka, woj. podlaskie

e-mail: zsckr.rudka@o2.pl
telefon: (085) 739 40 15