Trzy (nie) długie miesiące w Niemczech

17Po trzech miesiącach w Niemczech, nowymi znajomościami i wiedzą zdobytą poza granicami naszego państwa, trzeba było wrócić do szkoły.

Dla mnie, uczennicy klasy II, była to niezapomniana przygoda i nauka rzetelnej pracy . Praca w Orel- Banhof w Dolnej Saksonii, była pracą nielekką, ale pozwoliła mi dowiedzieć się dużo na temat uprawy świerków oraz ich pielęgnowania i drogi, jaką przebywają do klienta. Ale nie od razu trafiliśmy do gospodarzy. Przez pierwszy tydzień pobytu byliśmy przygotowywani przez Ośrodek Szkoleniowy DEULA w Nienburgu, między innymi zapoznając się z maszynami rolniczymi, na których mieliśmy później pracować w gospodarstwach ,jak również w zakresie komunikacji z naszymi niemieckimi gospodarzami. Ale nie sama pracą żyje człowiek. Weekendowe wyjazdy i zwiedzanie Niemiec także nas nie ominęły. Tuż po przyjedzie do Niemiec zwiedzaliśmy fabrykę samochodów w Wolfsburgu , gdzie zobaczyliśmy nowe i stare technologie produkcji aut. Nasi gospodarze również organizowali nam wyjazdy, abyśmy bardziej poznali ich kulturę. Wyjazd krajoznawczy na wyspę Cuxhave i port w Bremahave pokazał nam, jak Dolna Saksonia jest piękna. Kultura i krajobrazy w tych regionach różnią się od naszych. W ramach uznania i podziękowania za te trzy miesiące pracy i nauki zabrano nas do HEIDE-PARK w Soltau, gdzie poczuliśmy mocną dawkę adrenaliny i emocji na kolejkach górskich. A później... nadszedł czas wyjazdu i pożegnania z nowopoznanymi osobami i miejscami. Pożegnania, któremu towarzyszyła nadzieją, że jeszcze tu wrócimy.
Katarzyna Czajkowska

logo w2