Czas matur

84Kasztany w szkolnym parku ciągle nie kwitną, ale maturzyści przystąpili do egzaminów maturalnych. Matura to bardzo ważne wydarzenie w życiu młodego człowieka. Każdy uczeń musi zdać co najmniej cztery egzaminy pisemne i dwa ustne.
Tegoroczni absolwenci są pierwszym rocznikiem, który zdaje maturę według nowych zasad. Muszą oni - tak jak abiturienci z lat poprzednich - zdać trzy obowiązkowe pisemne egzaminy maturalne: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki. Egzaminy te są przeprowadzane na jednym - podstawowym poziomie. Będą musieli też przystąpić do, co najmniej, jednego pisemnego egzaminu z grupy tak zwanych przedmiotów do wyboru zdawanego tylko na jednym poziomie – rozszerzonym.
Zgodnie z nowymi zasadami muszą - też tak jak dotąd - przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego, przy czym egzamin z języka polskiego ma zmienioną formułę. Zdający losuje zadanie przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Może ono dotyczyć fragmentu tekstów - literackiego, popularno-naukowego lub reprodukcji. Maturzysta ma 15 minut na przygotowanie wypowiedzi inspirowanej wylosowanym tekstem kultury.

Absolwenci wcześniejszych roczników zdają maturę według starych zasad i mają inne arkusze.
Naszym maturzystom życzymy: połamania piór, giętkiego języka, łatwych zadań oraz weny twórczej. Mocno trzymamy za Was kciuki. Powodzenia!

logo w