" Polsko Ty moja z marzeń, walki i znoju powstałaś".

17 27Pod takim hasłem 10 listopada 2017 roku w Auli Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudce odbyła się akademia z okazji 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Akademia przede wszystkim miała przypomnieć dawne, ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie klasy II TZ i III TA/ TR w skrócie zobrazowali sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.Nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano, co znaczyło być pozytywnym Polakiem:
„To rodzic, który był przykładem dla swoich dzieci.
To nauczyciel, który uczył polskiego mimo zakazów zaborców.
To ksiądz, który dbał o wiarę chrześcijańską.
To żołnierz, który musiał walczyć w armii carskiej.
Ale pamiętał, że jest Polakiem.”

Uroczystość uświetnił występ szkolnego zespołu muzyczno-wokalnego „ Septyma”. Zabrzmiały pieśni patriotyczne m.in. „Rota”, „Piechota”, „Ja to mam szczęście”.
Uroczystości Odzyskania Niepodległości przez Polskę kontynuowane były 11 listopada. W kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Rudce odbyła się uroczysta Msza św. za Ojczyznę, w której udział wzięła Dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie wraz z Pocztem Sztandarowym ZSCKR w Rudce. Na zakończenie uroczystości zebrani przeszli pod pomnik-Krzyż Sybiraka, by złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze.

logo w2