Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. K. Kluka w Rudce

55-lecie ZSCKR

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Środa, 22. Październik 2014 18:58

Wspomnień czar…

       11 października obchodziliśmy jubileusz 55 – lecia szkoły połączony z IV Zjazdem Absolwentów. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą o godz. 10.30 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudce, następnie wszyscy przybyli goście przemaszerowali, pod przewodnictwem pocztów sztandarowych, do siedziby szkoły.
       Otwarcia oficjalnej części obchodów jubileuszu dokonała pani Dyrektor Halina Leszczyńska, która przypomniała zebranym historię szkoły oraz przywitała przybyłych gości. W tym ważnym dla szkoły dniu swoją obecnością uświetnił uroczystość Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi pan Marek Sawicki. Życzenia z okazji jubileuszu składali, licznie przybyli, dostojni goście, wśród nich: Wicewojewoda Województwa Podlaskiego pan Wojciech Dzierzgowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego pan Walenty Korycki, wicekurator Kuratorium Oświaty w Białymstoku pani Wiesława Cwiklińska, Dyrektorzy OR ARiMR pan Stefan Krajewski i Jerzy Leszczyński, Dyrektor PODR w Szepietowie pan Jan Zalewski, pani prof. Bożena Łozowicka.
    Cieszymy się, że mogliśmy gościć byłych dyrektorów szkoły, nauczycieli, emerytowanych nauczycieli oraz wszystkich absolwentów, którzy przyjęli nasze zaproszenie.
Jubileusz był okazją do nagrodzenia wyróżniających się aktywnością zawodową  nauczycieli. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi pan Marek Sawicki przyznał odznaczenia resortowe „Zasłużony dla rolnictwa”, a pani Dyrektor Halina Leszczyńska nagrody dyrektora.
       Nagrodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, za efektywną pracę na rzecz rozwoju szkoły, została uhonorowana pani Dyrektor ZSCKR Halina Leszczyńska.
Podczas uroczystości społeczność szkolna nie tylko przyjmowała życzenia i gratulacje, ale też obdarowywała. Pani Dyrektor Halina Leszczyńska wręczyła  Gościom pamiątkowe statuetki w kształcie jabłek z dedykacją na postumencie: „Z wyrazami wdzięczności z okazji  Jubileuszu 55-lecia ZSCKR im K. Kluka w Rudce”.
      Miłym akcentem była część artystyczna w wykonaniu naszych uczniów oraz  występ szkolnego zespołu „Septyma”.
    Każdy jubileusz stanowi doskonałą okazję do wspomnień i powrotu, chociaż na chwilę, w czasy młodości, dlatego po zakończeniu oficjalnej części uroczystości i wspólnym obiedzie przyszła pora na klasowe spotkania Absolwentów z Wychowawcami i zwiedzanie szkoły.
       Uwieńczeniem uroczystości był Bal Absolwentów, na którym, w doskonałych nastrojach, bawiono się do białego rana…


 

 

Praktyki zawodowe w Niemczech

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Środa, 22. Październik 2014 11:59

     Po trzech miesiącach w Niemczech wróciliśmy do szkoły bogatsi w wiedzę, nowe doświadczenia zawodowe i życiowe, znajomości i niezapomniane wspomnienia. Dla nas, ośmiu uczniów klas III i II, były to miesiące wytężonej pracy w gospodarstwach rolnych na terenie landu Dolna Saksonia w czterech powiatach Dolnej Saksonii: Gifhorn, Harburg, Cuxhaven i Nienburg, ale nie tylko... .

     Praktyka rozpoczęła się kilkudniowym szkoleniem w Ośrodku Szkoleniowym dla Techniki Rolniczej – DEULA w Nienburgu. W trakcie tego szkolenia odbywaliśmy różne kursy: językowy, bhp i najciekawszy­ obsługi maszyna rolniczych. Nie tylko uczyliśmy się, bo już po przyjeździe zwiedziliśmy fabrykę samochodów w Wolfsburgu, gdzie obejrzeliśmy zarówno nowe ,jak i dawne auta. Przez kolejne tygodnie pracowaliśmy, uczyliśmy się języka, poznawaliśmy kraj i ludzi, a niekiedy tęskniliśmy za domem. Praktykę zakończyliśmy odwiedzinami w parku rozrywki HEIDE PARK w Soltau, atrakcje i wrażenia były niesamowite.

Teraz, po powrocie, możemy już powiedzieć, że było naprawdę super. Zachęcamy wszystkich do wyjazdu na praktyki rolnicze w Niemczech, bo wierzcie nam, naprawdę warto. Wyjazd był możliwy dzięki współpracy naszej szkoły z Towarzystwem Umiejętności Rolniczych w Poznaniu.

Monika Boguszewska


 

 

KRUS i OIP

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Środa, 22. Październik 2014 11:58

    Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. K. Kluka w Rudce po raz kolejny gościł pracowników KRUS i OIP, którzy przeprowadzili szkolenie przed konkursowe w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych na temat "Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym" wśród młodzieży klas IV technikum agrobiznesu i IV technikum rolniczego. Celem szkolenia było przedstawienie możliwości wystąpienia zagrożenia zdrowia i życia przy pracy w gospodarstwie rolnym.

    Pracownicy wymienionych instytucji zwracali uwagę, że praca rolników jest ciężka i niebezpieczna. Miejscem pracy jest zagroda, obejście, budynki inwentarskie, uprawiane pole. Rolnik musi być z konieczności mechanikiem, elektrykiem czy stolarzem. W gospodarstwie używane są różne maszyny i narzędzia, które nie zawsze są w pełni sprawne technicznie. Ponadto stwierdzono iż wypadki w rolnictwie zdarzają się zbyt często i ulega im dwa razy więcej rolników niż ludzi pracujących w inny zawodach.

 

 Sławomir  Radulski


 

 

Warsztaty Terenowe

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Środa, 22. Październik 2014 11:57

Warsztaty terenowe w PODR w Szepietowie

W ramach współpracy z PODR w Szepietowie  odbyły się warsztaty terenowe z produkcji roślinnej dla słuchaczy II semestru kursu R-3. Uczestnicy  mieli okazję zapoznać się z działalnością PODR w Szepietowie, obejrzeć poletka demonstracyjne- Porejestrowego  Doświadczalnictwa Odmianowego zbóż i rzepaku. Kolejnym punktem warsztatów była produkcja biopaliw  -prowadzona w jedynej na Podlasiu biopaliwowni . Zapoznano  słuchaczy  również  z integrowaną ochronę zbóż, rzepaku i kukurydzy oraz wymaganiami  dotyczącymi  ochrony wedle najnowszych przepisów. Najświeższych  wiadomości udzielił   wszystkim specjalista produkcji roślinnej PODR w Szepietowie pan Andrzej Markowski, współorganizatorem spotkania  była Janina Komar.

 


 

Ślubowanie

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Środa, 22. Październik 2014 11:57

ŚLUBUJĘ...

    Uroczyste ślubowanie klas pierwszych w naszej szkole  połączone z zebraniem  rodziców odbyło się 26.09.2014r.Zgodnie z tradycją naszej szkoły uczniowie technikum rolniczego, technikum agrobiznesu i technikum żywienia i usług gastronomicznych w obecności  Dyrekcji Szkoły ,Rady Pedagogicznej , Rodziców oraz starszych Koleżanek i Kolegów złożyli ślubowanie. Aktu  ślubowania dokonała dyrektor Halina Leszczyńska. Całość ceremonii  prowadziła przewodnicząca samorządu szkolnego Ania Marczuk a pan Wojciech Boczkowski   przygotował poczet sztandarowy. Pierwszoklasiści z rąk wychowawców otrzymali pamiątki .Całą uroczystość uświetnił  występ zespołu wokalnego ,,Septyma”.

                       Wszystkim pierwszakom życzymy miłego pobytu w ZSCKR w RUDCE !

 

 

 

 

 


 

 

Agro Show

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Środa, 22. Październik 2014 11:56

 #

 #

 #

 #

 #

 #

 #

 #

 


 

 

Dzień Sybiraka

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Środa, 22. Październik 2014 11:55

    17 września 2014 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w organizowanych w Rudce obchodach Dnia Sybiraka. Przed południem młodzież pod opieką nauczyciela historii udała się pod pomnik – Krzyż Sybiraka w Rudce, gdzie wraz z uczniami miejscowego gimnazjum oddała hołd ofiarom prześladowań.  W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Rudki, przede wszystkim Ci, którzy doświadczyli zesłania na „nieludzką ziemię”.  Złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem, zapalenie zniczy, modlitwa były wyrazem naszej pamięci o trudnej przeszłości. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „Hymnu Sybiraków”. Wieczorem w kościele parafialnym modlono się w intencji żyjących i zmarłych Sybiraków. Dzień Sybiraka w Rudce zakończył się spotkaniem w wiejskiej świetlicy, gdzie dzieci ze szkoły  podstawowej zaprezentowały program artystyczny. Obchody Dnia Sybiraka wpisują się w naszej szkole w program pielęgnowania tradycji narodowej i wychowania patriotycznego młodzieży.     

 

 


 

 

Marsz Sybiraków - Białystok

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Środa, 22. Październik 2014 11:51

Bez przeszłości nie będzie przyszłości
 XIV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru.

     ,,Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości” –Józef Piłsudski
12 września 2014r. uczniowie naszej szkoły wraz z Pocztem Sztandarowym wzięli udział w dorocznej uroczystości patriotyczno - religijnej - XIV Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru.
Marsz odbywał się pod hasłem "Sybiracy - zwycięzcy spod Monte Cassino". Uczestniczył w nim weteran walk pod Monte Cassino, pułkownik Włodzimierz Cieszkowski.
Uroczystości rozpoczęły się rano liturgią w Katedrze Prawosławnej pw. św. Mikołaja w Białymstoku. Główną częścią uroczystości był przemarsz uczestników Marszu ulicami miasta do kościoła pod wezwaniem Ducha Św. Tu mszę odprawił metropolita białostocki arcybiskup Edward Ozorowski.
Marsz Żywej Pamięci Sybiru zakończył się apelem poległych i złożeniem kwiatów przed Pomnikiem - Grobem Nieznanego Sybiraka.
Udział w Marszu był hołdem złożonym ofiarom masowych zsyłek w czasie II wojny światowej. Był także lekcją żywej historii.


 

 

Strona 2 z 39