help3m

17 września 2021 – Dzień Sybiraka w Rudce

21 00917 września, na mocy uchwały Sejmu obchodzony jest Dzień Sybiraka.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość” - napisano w uchwale Sejmu. W Rudce żywa jest pamięć o rocznicy sowieckiej agresji na Polskę w 1939 r., która zapoczątkowała masowe wywózki obywateli polskich z Kresów do ZSRR. O gehennie setek tysięcy Polaków, w tym mieszkańców Rudki, nie pozwala zapomnieć Pomnik-Krzyż Sybiraków, usytuowany w centrum miejscowości. Pamięć o bolesnych doświadczeniach Sybiraków zajmuje szczególne miejsce w wychowaniu patriotycznym, które realizuje Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. K. Kluka w Rudce.21 010 Także w tym roku - 17 września- delegacja uczniów naszej szkoły oddała hołd ofiarom sowieckiej agresji. Uczniowie pod opieką nauczyciela historii udali się pod pomnik Sybiraków w Rudce, gdzie złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz pamięci.

ue2

cooltext385639034408631